Blokada opijata: implantati za zavisnost od opijata

Ostalo
Blokada opijata: implantati za zavisnost od opijata

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), samo u 2017. godini od predoziranja opijatima umrlo je 115.000 ljudi, a nedavne procene pokazuju da broj raste. Poremećaj upotrebe opioida (OUD) globalno je pitanje i nekoliko država razvija i primenjuje nove načine lečenja. U mnogim delovima sveta implanti za zavisnost od opijata sada su odobreni za odrasle koji pate od zavisnosti od opijata.

Ovaj članak će vas naučiti o implantima koji se koriste za lečenje zavisnosti od opijata i kako oni funkcionišu. Takođe ćete naučiti o neželjenim efektima i bezbednosti ovih implantata, i šta da radite ako ste zainteresovani da saznate više.

Medicinski stručnjak koji priprema pacijenta za dobijanje implanta za lečenje zavisnosti od opijata.

Šta su implantati za zavisnost od opijata i kako funkcionišu?

Lečenje opioidne zavisnosti nije jednostavan zadatak. Lečenje često uključuje duge mesece uzimanja oralnih i drugih lekova koji se mogu uneti. Ova metoda lečenja može dovesti do zloupotrebe lekova, slučajnog predoziranja, lošeg pridržavanja planu lečenja, pa čak i izloženosti lekova ljudima koji ne treba da ga uzimaju.

Druga opcija je sada dostupna za odrasle osobe koje pate od zavisnosti od opijata i odgovaraju određenim kriterijumima za dobijanje implantata za zavisnost od opijata. Implantati deluju na isti način kao i drugi oblici opioidne zamenske terapije i lečenja zavisnosti, jer koriste lekove buprenorfin i naltrekson.

Implantati buprenorfina sastoje se od četiri male šipke ugrađene u nadlakticu ili u predelu abdomena pacijenta, koje dosledno oslobađaju male količine buprenorfina do 6 meseci. Efekti na pacijenta su slični efektima koji se javljaju kada se buprenorfin uzima oralno ili sublingvalno, ali implant osigurava stalan tretman i sprečava zloupotrebu leka.

Implantati Naltreksona deluju slično, jer se peleti ubacuju pod kožu i dosledno oslobađaju niske doze leka do 6 meseci. Iako naltrekson ne leči simptome apstonencijalne krize od opijata, on sprečava euforična osećanja izazvana opioidima, što ga čini još jednom efikasnom opcijom implantacije.

Implantati za zavisnost od opijata su korisni zbog svojih dodatnih prednosti. Oni osiguravaju da pacijent ostane na pravom putu sa lečenjem i traju relativno dugo. Ovo je posebno korisno za ljude koji imaju poteškoća sa redovnim uzimanjem lekova ili za ljude koji su skloniji recidivu.

Šta je opijatska (opioidna) zamenska terapija?

Zamjenska terapija opioidima uključuje lečenje zavisnosti od visoko opasnih supstanci, poput heroina, sa kontrolisanim, dužim delovanjem i lekovima na recept. U početku je u ovom procesu bio korišćen potpuni opioidni agonist metadon. Buprenorfin je na kraju predstavljen kao još jedna održiva opcija.

Oba ova leka su štitila od predoziranja i podsticala trezvenost smanjujući simptome odvikavanja od opijata i žudnju za narkoticima bez izazivanja iste vrste euforičnog osećaja.

Ova vrsta lečenja zahteva vreme, jer je cilj polako smanjiti zavisnost pacijenta od opioida. Kako se opasniji opioidi zamenjuju lekovima poput metadona i buprenorfina, moguće je razvoj nove zavisnosti od lekova. Iz tog razloga, važno je da se lekovi za zamenu opioidne terapije ne zloupotrebljavaju na bilo koji način. Ne samo da zloupotreba može dovesti do zavisnosti, već može dovesti i do recidiva i predoziranja, što može biti opasno.

Mogućnost neželjenih iskustava sa tradicionalnom opioidnom zamenskom terapijom jedan je od razloga zašto implanti imaju potencijal za uspeh u mnogim slučajevima. Implantati mogu delovati kao zamena za oralne ili podjezične tablete, injekcije i druge oblike zamene lekova. Sa implantatom je mnogo manje verovatno da će se pacijent predozirati ili zaboraviti da uzme lekove, što bi moglo dovesti do recidiva.

Želite da saznate više? Kontaktirajte nas danas da biste razgovarali sa stručnjakom klinike o mogućnostima koje dolaze sa implantima za lečenje zavisnosti od opijata >>>

Pacijent koji uzima svoju dnevnu dozu lekova u zamenskoj terapiji lečenja zavisnosti od opioida.

Implantat naltreksona

Kao što je gore pomenuto, implantati naltreksona se sastoje od peleta koji se ubacuju pod kožu i dosledno oslobađaju niske doze leka tokom oko 2-6 meseci. Dužina lečenja zavisi od specifične situacije pojedinca, baš kao i kod tradicionalnijih metoda lečenja.

Naltrekson ne sprečava simptome apstinenecijalne krize kao što to može buprenorfin, ali blokira opioidne receptore u mozgu da se aktiviraju kada se uzimaju opioidi. Ovo smanjuje ili uklanja euforične efekte opioida, što pomaže u smanjenju žudnje za drogama i sprečavanju recidiva, zloupotrebe i predoziranja. Sam naltrekson praktično ne predstavlja rizik od zavisnosti ili predoziranja.

Pregled objavljen u časopisu “Drug and Alcohol Review” 2014. pokazao je da su u 9 studija implantati naltreksona bili efikasniji u sprečavanju upotrebe opioida nego i placebo implantati i oralni naltrekson.

Implantat buprenorfina

Implantati buprenorfina polako oslobađaju buprenorfin u telo do 6 meseci. Kao što je gore navedeno, proces implantacije uključuje četiri male šipke koje se ubrizgavaju u pacijentovu nadlakticu ili abdomen. Ova metoda lečenja zavisnosti osigurava da se pacijent slučajno ne predozira koristeći pilule buprenorfina ili sublingvalne tablete i da se pridržava svog plana lečenja.

Dosledno oslobađanje buprenorfina u telu smanjuje žudnju, pomaže u upravljanju dugotrajnim simptomima krize i smanjuje euforični osećaj koji izazivaju mnogi opioidi. Svi ovi efekti imaju za cilj da pomognu u suzbijanju upotrebe opijata i održe pacijenta trezvenim i na putu oporavka od zavisnosti. Za razliku od naltreksona, zavisnost od buprenorfina je moguća, ali priroda implantata otežava njegovu zloupotrebu ili razvoj zavisnosti.

Takođe se smatra da je implantat podjednako, ako ne i efikasniji, od tradicionalnih metoda lečenja. Jedno ispitivanje implantacije buprenorfina o kojem je izvestila Evropska agencija za lijekove pokazuje da je 96,4% pacijenata sa implantatom pozitivno odgovorilo na lečenje, nasuprot 87,6% onih koji su lečeni sublingvalnim buprenorfinom.

Kao i svaki lek, implantati buprenorfina i naltreksona mogu izazvati nuspojave, iako su obično blage.

Mogući neželjeni efekti implantata za zavisnost od opijata

Kao i svi lekovi, implantati buprenorfina i naltreksona mogu izazvati nuspojave, iako su obično blage. Pored tradicionalnih nuspojava buprenorfina, implantat buprenorfina može izazvati neke od sledećih neprijatnih reakcija:

  • Iritacija, otok, svrab ili bol na mestu implantacije
  • Glavobolje
  • Mučninu
  • Bol u leđima
  • Upaljeno grlo
  • Promene raspoloženja

Ovi neželjeni efekti su donekle uobičajeni i može se očekivati da će sami nestati vremenom. Intenzivne ili neuobičajene reakcije treba prijaviti svom lekaru. Implantati naltreksona takođe mogu izazvati neke manje neželjene efekte, kao što su:

  • Iritacija, otok, svrab ili bol na mestu implantacije
  • Glavobolje
  • Mučnina
  • Umor
  • Grčevi u mišićima

Gore navedene liste nisu potpune i sve neobične ili teške reakcije treba odmah podeliti sa svojim lekarom.

Da li su implantati bezbedni?

Jedna studija sugeriše da su implantati buprenorfina jednako bezbedni kao i sublingvalne tablete buprenorfin/nalokson (BNKS) u lečenju zavisnosti od opijata. Neželjeni događaji koje su doživeli pacijenti u svim grupama u ovoj studiji opisani su kao blage prirode, a mnogi od njih su povezani sa iritacijom na mestu implantacije.

Drugi najčešći neželjeni efekat bio je glavobolja. Sve u svemu, pacijenti u BNKS grupi studije imali su više neželjenih efekata nego grupa sa implantatima buprenorfina. Ista studija je izvestila da nema ozbiljnih neželjenih događaja koji su direktno povezani sa tretmanom implantata buprenorfinom.

Iako su studije o implantatima buprenorfina i naltreksona još uvek u toku, obe metode lečenja se generalno smatraju bezbednim. Implantati naltreksona čak su se koristili i za pomoć trudnicama koje konzumiraju heroin, da bezbedno potisnu svoju zavisnost, bez štetnih efekata na majku ili dete.

Saznajte više o upotrebi implantata za terapiju zamene opijata

I implanti naltreksona i implantati buprenorfina imaju prednosti i nedostatke. Da biste pronašli ono što vam najviše odgovara, kontaktirajte nas danas i razgovarajte sa stručnjakom klinike.

Zavisnost se može pobediti. Na raspolaganju je mnogo efikasnih resursa koji mogu pomoći vama ili vašoj voljenoj osobi u borbi protiv zavisnosti. Ako mislite da je implantat za zavisnost od opijata pravi izbor za vas, kontaktirajte nas da biste saznali više o procesu lečenja i razgovarajte o mogućim ishodima.

Niste sami. Implantat koji se koristi za lečenje zavisnosti od opijata mogao bi biti upravo ono što vam je potrebno da vratite kontrolu nad svojim životom. Obratite nam se kako biste dobili odgovore na vaša pitanja >>>

Često postavljana pitanja

Kako funkcionišu implantati za zavisnost od opijata?

Štapići ili kuglice se implantiraju ispod kože, obično u nadlakticu ili abdomen, i stalno otpuštaju ili naltrekson ili buprenorfin tokom oko 2-6 meseci. Dosledno oslobađanje buprenorfina smanjuje žudnju za lekovima i smanjuje verovatnoću recidiva. Oslobađanje naltreksona podstiče apstinenciju od droga sprečavajući prisustvo euforije pri uzimanju opioida. Oba ova implanta su od pomoći onima koji imaju istoriju recidiva i onima kojima je potrebna pomoć da ostanu na režimu lečenja.

Koji su mogući neželjeni efekti ovih implantata?

Kod obe vrste implantata, nuspojave mogu uključivati reakciju na mestu implantacije. Ovo može uključivati iritaciju, svrab, bol, otok, modrice i blago krvarenje. Implantat buprenorfina može izazvati glavobolju, mučninu, bolove u leđima, grlobolju i promene raspoloženja. Implantat naltreksona može izazvati glavobolju, mučninu, grčeve u mišićima i umor.

Da li su implantati za zavisnost od opijata sigurni?

Uopšteno se smatra da su oba implanta sigurna. Pokazalo se da su implantati buprenorfina bezbedni i efikasni kao i sublingvalne tablete. Naltrekson se takođe pokazao bezbednim, što se može videti u studiji koja je uključivala trudnice koje su koristile heroin i koristile implant naltreksona i nisu imale nikakve neželjene simptome. Istraživanja o bezbednosti i efikasnosti implantata buprenorfina i naltreksona su u toku.

O autorima

Grupna fotografija doktora

Naš stručan tim sa višegodišnjim iskustvom je u proteklim godinama ostvario vrhunske rezultate u lečenju bolesti zavisnosti.

Popunite upitnike

Ukoliko imate specifično pitanje za nas o bolestima zavisnosti ili psihičkim poremećajima molimo Vas da popunite online formular kako bi Vam specijalisti bolnice Dr Vorobjev dali najbolje odgovore.