Apstinencijalna krize od Fentanila i detoksikacija

Bočica pilule fentanila na recept.

22/11/2023

Jači i od heroina, fentanil je supstanca koja izaziva zavisnost i opasna je po život ako se nepravilno koristi. Fentanil se propisuje onima sa jakim bolom i može se dati pacijentima koji su nedavno bili podvrgnuti operaciji ili su na lečenju karcinoma. Fentanil se takođe može propisati ljudima koji pate od hroničnog bola, ali imaju toleranciju na druge opioidne analgetike.

Kao jedan od najmoćnijih sintetičkih opioida koji postoji, fentanil ima veliki potencijal za razvijanje zavisnosti i odgovoran je za nesrazmeran broj smrtnih slučajeva od predoziranja. Čak i ako pacijent uzima fentanil prema propisima, postoji mogućnost stvaranja zavisnosti od leka. Kao i kod svih opioida, prestanak uzimanja fentanila može biti nepodnošljivo iskustvo i detoksikacija je često neuspešna ako se pokuša bez odgovarajuće medicinske pomoći.

Ovaj članak će vam pomoći da saznate više o simptomima odvikavanja od fentanila i koliko dugo može trajati odvikavanje. Takođe ćete otkriti sigurnu i bezbolnu opciju lečenja koja može pomoći vama ili vašoj voljenoj osobi da okonča ovu opasnu zavisnost.

Bočica pilule fentanila na recept.

Mogući neželjeni efekti

Čak i kada se koristi na recept, fentanil može izazvati brojne neželjene efekte. Iako će mnogi od njih nestati sami, trebalo bi da razgovarate sa lekarom ako su ovi neželjeni efekti intenzivni ili ako se nastavljaju duže vreme. Ovi uključuju sledeće simptome:

  • Mučnina i povraćanje
  • Dijareja ili zatvor
  • Prekomerno znojenje
  • Groznica
  • Umor
  • Nesanica
  • Vrtoglavica
  • Smanjena respiratorna funkcija

Simptomi povlačenja fentanila

Simptomi apstinencijske krize sa fentanilom slični su drugim nuspojavama apstinencijalne krize od opijata i često se upoređuju sa gripom, mada su obično intenzivniji i neprijatni. Neki simptomi povlačenja fentanila su:

  • Trnjenje mišića
  • Bolovi u mišićima
  • Curenje iz nosa
  • Prekomerno znojenje
  • Povećan broj otkucaja srca
  • Mučnina
  • Dijareja
  • Intenzivna žudnja za supstancom

Ozbiljnost ovih neželjenih efekata zavisiće od ozbiljnosti zavisnosti. Ako zavisnik već duže vreme zloupotrebljava velike količine fentanila, simptomi će biti intenzivniji. Oni koji zloupotrebljavaju fentanil tokom dužeg vremenskog perioda takođe imaju veće šanse da dožive neželjene mentalne nuspojave kao rezultat promenjene hemije mozga.

Koliko traje apstinencijalna krize od fentanila?

Uobičajeno poluvreme eliminacije fentanila je oko 3 sata i 40 minuta, što znači da simptomi apstinencije mogu početi otprilike dva do četiri sata nakon poslednje upotrebe. Onima koji koriste transdermalni flaster kao što je Duragesic biće potrebno duže da počne apstinencijalna kriza, jer je flaster lek sa produženim oslobađanjem. Sa poluvremenom eliminacije od 17 sati, neželjeni efekti povlačenja će početi otprilike dan nakon uklanjanja flastera.

Ako prestajete sa upotrebom fentanila, povlačenje će verovatno dostići vrhunac u roku od dva do četiri dana i nestati nakon nedelju do deset dana. Sa transdermalnim flasterom, povlačenje može doći do vrhunca kasnije, jer je potrebno duže vreme da lek napusti vaš sistem. To znači da fizički simptomi mogu trajati deset dana ili duže. Vremenski okvir događaja svakog pojedinca zavisi od faktora kao što su opšte zdravlje, dužina vremena konzumiranja leka i količine fentanila koje je osoba konzumirala.

Mora se napomenuti da prolaz kroz apstinenciju nikada nije tako jednostavan kao što zvuči, a zavisnici su često neuspešni u pokušajima da se sami izbore sa zavisnošću od fentanila zbog bolnih simptoma krize.

Psihološki neželjeni efekti povlačenja fentanila

Čovek doživljava psihološke probleme nakon odvikavanja od fentanila.

Kako ove fizičke manifestacije nestaju, osobe mogu nastaviti da se osećaju loše. Nakon što su prošli akutnu krizu, neki ljudi mogu doživeti post-akutne simptome apstinencijalne krize nedeljama ili mesecima dok se mozak vraća do normalnog stanja pre zavisnosti. Ovi neželjeni efekti sastoje se od povremenih psiholoških i emocionalnih smetnji kao što su razdražljivost, depresija, nesanica, anksioznost i moždana magla.

Zatražite besplatnu onlajn konsultaciju sa medicinskim stručnjakom kako biste saznali kako da se izborite sa ovim simptomima za sebe ili svoju voljenu osobu >>>

Šta je detoksikacija od fentanila i kako izgleda ovaj tretman?

Da biste prošli kroz detoksikaciju od fentanila, lek morate očistiti iz tela. Iako je tehnički moguće postepeno bezbedno čišćenje leka iz tela, postepena detoksikacija često ne uspeva zbog intenziteta simptoma apstinencijalne krize.

Jedna od metoda detoksikacije je opioidna zamenska terapija. Ovom metodom, drugi opioidi, poput metadona ili buprenorfina, koriste se za lečenje simptoma krize, a zatim se pacijentu polako ukidaju ovi opojni lekovi. Nažalost, ove supstance imaju sopstveni potencijal za razvijanje zavisnosti i mogu izazvati zavisnost od metadona i buprenorfina kod nekih korisnika, što može dovesti do politkoksikomanije.

Ultra-brza opioidna detoksikacija (UROD) modernija je metoda detoksikacije koja je sigurna, efikasna i bezbolna. Ova metoda osigurava da fentanil potpuno nestane iz pacijentovog sistema, i to brzo i bez neugodnosti, zaobilazeći najgore simptome apstinencijalne krize.

Pokušaj samostalnog lečenja zavisnosti od fentanila je veoma neprijatan i ima velike šanse da dovede do recidiva. Da biste bezbedno i udobno prebrodili povlačenje fentanila, detoksikacija bi trebalo da se obavlja u medicinskoj ustanovi specijalizovanoj za lečenje zavisnosti.

Medicinski stručnjak koji procenjuje mentalno stanje pacijenta na lečenju zavisnosti od fentanila.

Da biste izbegli bolne simptome apstinencijalne krize i sprečili recidiv, trebalo bi da dobijete potrebnu podršku učešćem u programu lečenja zavisnosti od opijata. Kada se koriste starije metode lečenja, proces detoksikacije može trajati mesecima, ali uz individualizovane planove lečenja i savremene metode, još bolji rezultati mogu se postići u mnogo kraćem vremenskom periodu. U stvari, lečenje fentanilom može se završiti za samo 14 dana, ili do 21 dan u težim slučajevima. Postoji pet faza programa lečenja zavisnosti od opijata, koji su dole navedeni.

Dijagnostika

Lekarski pregledi i testovi se sprovode radi procene fizičkog i psihičkog stanja pacijenta. Ovi dijagnostički testovi pomoći će stručnjacima za lečenje zavisnosti da odluče koja metoda detoksikacije je najpogodnija.

Neki od ovih pregleda uključuju testove na infekcije, analize krvi i EKG za testiranje srčanih abnormalnosti. U težim ili komplikovanijim situacijama može se sprovesti nekoliko specijalizovanih pregleda kako bi se došlo do korena problema.

Detoksikacija

Da bi se supstanca uklonila iz tela i hemikalije u mozgu vratile u stanje pre zavisnosti što je brže i bezbolnije moguće, može se koristiti nekoliko terapija, uključujući: Neurojet (NET) terapiju, koja pomaže u normalizaciji nivoa endorfina u mozgu, farmakoterapiju, koja pomaže u zaustavljanju dejstva leka i može smanjiti bol, i ultrabrzu opioidnu detoksikaciju (UROD), koja uklanja lek iz vašeg tela dok ste pod anestezijom.

Fizioterapija

Ova vrsta terapije može uključivati masažu mišića, što pomaže u normalizaciji nivoa dopamina, povećanju protoka krvi i uklanjanju toksina iz tela.

Farmakološka blokada

Nakon detoksikacije mogu se koristiti lekovi poput Naltreksona. Naltrekson deluje tako što se vezuje za opioidne receptore u mozgu bez njihove aktivacije, što sprečava da pacijenti osetite prijatne efekte opioida i drugih opojnih droga. Pošto pacijent više ne oseća euforične senzacije koje proističu iz upotrebe fentanila, smanjuje se njihova želja da ga uzmu.

Terapija i ambulantna podrška

Svi gore navedeni koraci su ključni za uspešno lečenje zavisnosti, ali podrška i terapija nakon detoksikacije takođe su važni za nastavak trezvenosti prethodnog zavisnika od opijata. Sesije sa terapeutom mogu pomoći pacijentu da se nosi sa psihološkim promenama koje dolaze sa zavisnošću, a ambulantna podrška je posebno važna za one koji učestvuju u farmakološkoj blokadi.

Ako vi ili vaša voljena osoba patite od zavisnosti od fentanila, ne ustručavajte se da zatražite stručnu pomoć.

Dozvolite nam da vam pomognemo da jednom zauvek prestanete da koristite fentanil. Zakažite besplatnu i poverljivu onlajn konsultaciju kako biste sa stručnjakom klinike razgovarali o mogućnostima i ishodima lečenja >>>

Često postavljana pitanja

Koji su simptomi i neželjeni efekti povlačenja fentanila?

Simptomi mogu biti slični gripu i uključuju, ali nisu ograničeni na curenje iz nosa, znojenje, bolove u mišićima, groznicu i gastrointestinalne probleme. Osim velike žudnje za supstancom, verovatno ćete doživeti i psihološke manifestacije abstinencije uključujući anksioznost, depresiju i probleme sa spavanjem.

Koliko traje povlačenje fentanila?

Ako koristite transdermalni flaster, povlačenje će verovatno početi otprilike jedan dan nakon što ste ga uklonili i trajaće oko 10 dana. Kod drugih oblika fentanila, povlačenje će početi za nekoliko sati nakon poslednje doze i obično će trajati nedelju dana ili duže. Ovo vreme se može značajno skratiti ako učestvujete u programu zavisnosti od opijata.

Kako da se oslobodim zavisnosti od fentanila?

Najsigurniji i najudobniji način da prestanete sa upotrebom fentanila je prolazak kroz program lečenja zavisnosti od opijata u stručnoj medicinskoj ustanovi. Faze ovog programa uključuju: dijagnostiku, detoksikaciju, fizioterapiju, farmakološku terapiju, sesije sa psihologom i ambulantnu terapiju i podršku.

Šta je ultra brza opioidna detoksikacija (UROD)?

UROD je postupak uz pomoć anestezije koji oslobađa telo opijata primenom naloksona i naltreksona. Pošto je pacijent pod anestezijom tokom čitavog zahvata (koji traje od 6 do 8 sati dnevno, često i po nekoliko dana), ne osećaju se bolni i neprijatni simptomi koji prate apstinencijalnu krize.

Objavljeno 22/11/2023
Tim Dr Vorobjev Klinike

Podeli ovaj članak:
Previous ArticleNext Article