Detoksikacija organizma od droga u klinici Dr Vorobjev

U ovom tekstu ćemo vam objasniti na koji način detoksikacija organizma od droge dopinosi oporavku i zašto se ova procedura s razlogom smatra za ključni deo lečenja zavisnosti.

Šta je detoksikacija od droga i zašto vam je potrebna?

Odvikavanje od narkotika je kompleksan proces koji zahteva primenu procedura usmerenih ka potpunom otklanjanju želje i potrebe za uzimanjem psihoaktivnih supstanci. Metoda kojom se u kratkom roku uklanjaju štetne materije iz tela naziva se detoksikacija. Organizam oslobođen od toksina može normalno da funkcioniše, pa zato u kratkom roku posle detoksikacije dolazi do ubrzanog psihofizičkog oporavka i vraćanja normalnog sna. Iz tih razloga, detoksikacija se obavlja u samom startu lečenja zavisnosti od droga i alkohola.

detoksikacija od droga

Detoks je prvi korak ka srećnom životu

Zavisnost nije samo bolest koja ima negativan uticaj na zdravlje, već se posledice osećaju u svim oblastima života, od narušenih odnosa sa voljenim osobama do gubitka posla i finansijskih problema. Detoksikacija organizma od droge i alkohola je jedini način da se potreba za ovim supstancama otkloni bez apstinencijalne krize. Samim tim, ova procedura može predstavljati prekretnicu koja će vam omogućiti da vodite srećan život kakav zaslužujete.

Šta se dešava u vašem telu tokom detoksa?

Procedura kao što je detoksikacija zahteva pažljivu pripremu, tako da se pre započinjanja obavljaju pregledi pacijenata tokom kojih se otkriva njihovo zdravstveno stanje. Ovo je neophodno kako bi se izbegle bilo kakve komplikacije tokom procedure. Uz detoksikaciju, vaše telo se čisti od nagomilanih toksina, čime se ostvaruje normalno funkcionisanje vitalnih organa kao što su jetra, bubrezi i digestivni sistem.

Pomoću infuzija i medikamenata se kontrolišu i uklanjaju neželjeni simptomi apstinencijalnog sindroma, ali i ubrzava kompletan oporavak organizma. Odgovarajuću terapiju mogu preporučiti samo lekari unutar rehabiltacionog centra.

Kako da znate da je vreme za detoks?

Započinjanje detoksikacije i priznavanje da je došlo do zavisnosti može predstavljati veliki izazov. Neretko osobe do poslednjeg momenta negiraju probleme sa zloupotrebom supstanci, sve dok ne postane nemoguće da se živi bez svakodnevnog uzimanja narkotika i alkohola. Sada ćemo više pričati o fizičkim, ali i mentalnim i emocionalnim znacima koji ukazuju na neophodnost lečenja zavinosti.

Fizički znaci da vam je potreban detoks

Zbog velike količine toksina koje se zadržavaju u telu zbog zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, vremenom dolazi do brojnih fizičkih poteškoća koje onemogućavaju svakodnevno funkcionisanje. Pre svega, to mogu biti fizički simptomi kao što su bolovi, stalni umor, problemi sa kožom, loš san i česte mučnine.

Neretko, uzimanje supstance postaje jedini način da se ovi simptomi zaustave. Ovakvo ponašanje vodi u još ozbiljniju zavisnost, gde detoksikacija organizma od droge i alkohola postaje jedini način da se zaustavi ova negativna spirala.

Mentalni i emocionalni znaci zavisnosti

Pored fizičke potrebe za uzimanjem psihoaktivnih supstanci, takođe je nemoguće sakriti i određene promene u ponašanju koje ukazuju na bolest zavisnosti. Mada na početku ovi znaci ne moraju biti jako izraženi, vremenom postaju sve očigledniji. Osoba provodi svaki trenutak razmišljajući o pribavljanju narkotika ili alkohola, dolazi do gubitka kontrole nad uzimanjem supstance, ali i slabijeg interesovanja za sve aktivnosti koje su u prošlosti bile važne pojedincu.

Osim toga, zavisnost neretko rezultira naglim promenama u ponašanju, ali i osećanjima napetosti i anksioznosti. Samim tim, ponašanje zavisnika postaje sve nestabilnije, usled čega pate sve osobe iz njihovog okruženja.

Detoksikacija po vrstama supstanci – šta možete očekivati?

Metode detoksikacije mogu se prilagoditi stanju pacijenta, ali se i razlikuju u odnosu na supstancu koju osoba zloupotrebljava. Sada ćemo detaljnije objasniti po čemu se razlikuje detoksikacija organizma od lekova, droge i alkohola.

Detoksikacija od opioida (heroin, fentanil, oksikodon, morfin)

Opioidi su široko rasprostranjene supstance koje se zloupotrebljavaju zarad svojih psihoaktivnih svojstava. Nažalost, ove supstance su izuzetno opasne jer njihovo uzimanje dovodi do jake psihofizičke zavisnosti. Samostalna detoksikacija je rizična i neefikasna, ali medicinski detoks na našoj klinici uz ultra brze metode oporavka organizma dovodi do potpunog uklanjanja toksina bez apstinencijalne krize za svega nekoliko dana. Nakon toga, neophodno je posvetiti se daljim terapijama i odvikavanju zarad postizanja dugoročne stabilnosti bez upotrebe opioida.

Detoksikacija od stimulansa (kokain, metamfetamin, aderal)

U odnosu na vrstu stimulansa koji osoba koristi, može doći do jače ili slabije izražene apstinencijalne krize. Skidanje sa droge koja ima stimulišući efekat mora uključivati lekove koji utiču na stabilizaciju raspoloženja, kontrolu emocija i otklanjanje psihičkih poteškoća, a po potrebi i tretiranje fizičkih simptoma krize. Praćenje ovih simptoma je neophodno tokom detoksikacije, jer u suprotnom može doći do zdravstvenih komplikacija koje zahtevaju hitnu lekarsku intervenciju.

Detoksikacija od benzodiazepina (ksanaks, valijum, klonopin, ativan)

Iako benzodiazepini mogu biti izuzetno korisni, ovi lekovi takođe sadrže i jak adiktivni potencijal. Ukoliko do zavisnosti dođe, neophodno je sprovesti detoksikaciju u toku koje će se svi tragovi štetnih supstanci izbaciti iz tela. Budući da bi ovo rezultiralo snažnim simptomima krize, kod nas svaki pacijent dobija individualnu terapiju koja direktno uklanja sve ove poteškoće, time stvarajući idealnu podlogu za nastavak odvikavanja od benzodiazepinskih lekova i nakon detoksikacije.

Detoksikacija od sintetičkih droga (spajs, K2, soli za kupanje, fentanilni analozi)

Budući da ove supstance imaju razoran uticaj na zdravlje, što pre se započne sa detoksikacijom, to su i bolje šanse da se ostvari potpuni oporavak. Iz tog razloga, skidanje sa droge koja je sintetički dobijena uključuje obaveznu detoksikaciju pod nadzorom, tokom koje se telo čisti od toksina, ali i istovremeno sprovode druge terapije zarad stabilizacije zdravstvenog stanja pacijenta. Moguće su i dodatne konsultacije sa specijalistima kako bi se osigurala maksimalna sigurnost pacijenta tokom lečenja.

Detoksikacija od halucinogena (LSD, pečurke, PCP, ketamin)

Usled zloupotrebe halucinogena, osoba može doživeti promene u percepciji stvarnosti, a nemoćnost pribavljanja novih doza ili nagla apstinencija rezultira mentalnim izazovima kao što su anksioznost, paranoja i česte promene raspoloženja. Medicinska detoksikacija od droge uz primenu adekvatnih terapija pomaže osobama da se lakše nose sa ovim izazovima, stvarajući stabilno psihofizičko stanje uz stalnu emocionalnu podršku u sigurnom okruženju.

Detoksikacija od lekova na recept (analgetici, sredstva za spavanje, antidepresivi)

Lekovi na recept mogu izazvati jaku zavisnost koja dovodi do svakodnevnih simptoma apstinencijalne krize, gde detoksikacija i odvikavanje predstavljaju jedini način da se problemima stane na kraj. Kada je u pitanju naš droga detoks program Beograd, lečenje zavisnosti od lekova obuhvata postepenu detoksikaciju organizma, uz stalnu primenu medikamenata i terapija kojom se kontrolišu simptomi apstinencijalne krize i otklanja želja za uzimanjem novih doza.

Detoksikacija od kanabisa – kako se nositi sa apstinencijom od THC-a

Važno je naglasiti da kanabis retko izaziva fizičke simptome nelagode kao kod opijata, ali to ne znači da ovaj narkotik ne može biti izuzetno opasan. Skidanje sa droge kao što je kanabis zahteva pre svega rad na otklanjanju psihičkih mehanizama koji su doveli do zavisnosti. Detoksikacija može biti uključena ukoliko je osoba pored marihuane uzimala i druge psihoaktivne supstance, te postoji potreba za otklanjanjem toksina kako bi se ubrzao opšti oporavak pacijenta.

Simptomi apstinencijalne krize – šta ćete osetiti i kako se nositi sa tim

U odnosu na supstancu i težinu zavisnosti, i intenzitet i dužina trajanja neželjenih simptoma može varirati. Ipak, ono po čemu se izdvaja medicinska detoksikacija organizma od droge u klinici Dr Vorobjev su terapije kojima se simptomi krize potpuno uklanjaju. Uz redovan nadzor i korekcije terapije u odnosu na stanje pacijenta, jedino što se može javiti je umor prolaznog karaktera, kao i manji simptomi nelagode. Ipak, uz adekvatnu terapiju, svi ovi simptomi mogu se u kratkom roku ukloniti.

Uobičajeni simptomi apstinencijalne krize

Bez dobijanja adekvatne pomoći u rehabilitacionom centru, kod osoba koje su postale zavisne od droga skidanje sa supstance će dovesti do simptoma apstinencijalne krize. To mogu biti simptomi kao što su:

Lekovi koji mogu pomoći

Korišćenje medikamenata može značajno doprineti bržem oporavku i otklanjanju neželjenih simptoma apstinencijalne krize. Zato na našoj klinici doktori mogu prepisati korišćenje lekova kao što su:

Sva ove supstance se moraju koristiti pod nadzorom lekara kako bi se postigli očekivani rezultati, i to je jedan od razloga zašto uvek insistiramo na bolničkom lečenju.

Mentalna podrška tokom detoksa

Rad na otklanjanju mentalne potrebe za psihoaktivnim supstancama predstavlja neophodan element oporavka. Dok pacijenti prolaze kroz skidanje sa droge, naši psiholozi su uvek prisutni da ih saslušaju i pruže konkretan savet kako da se najbolje nose sa izazovima odvikavanja. Pored toga, tokom ovih sesija se otkrivaju važni događaji koji su doveli do zloupotrebe supstanci, kako bi se i nakon okončanja lečenja stvorio plan delovanja koji će pomoći osobi da održi zdrav život, bez potrebe za zloupotrebom supstanci.

Da li je medicinski detoks bolji od prirodnog?

Lečenje zavisnosti od narkotika ili alkohola u našem rehabilitacionom centru obuhvata obavezne procedure detoksikacija organizma od droge pod nadzorom medicinskog osoblja. Skidanje sa droge na suvo zahteva mnogo vremena, a tokom ovakvog odvikavanja osobe su izložene svakodnevnim nuspojavama i neželjenim simptomima izazvanim apstinencijalnim sindromom. 

Ovo može dovesti i od pogoršanja stanja, trajnih i hroničnih posledica i komplikacija koje zahtevaju hitnu lekarsku intervenciju. Stoga je medicinska detoksikacija od droge daleko bolji i sigurniji pristup.

Koliko traje detoksikacija?

Detoksikacija organizma od lekova, droge i alkohola se razlikuje, budući da svaka od ovih metoda ima svoje specifičnosti. Takođe, pošto se naše metode lečenja prilagođavaju potrebama svakog pojedinačnog pacijenta, i tu može doći do manjeg odstupanja. Opšte gledano, detoksikacija traje između 2 i 5 dana, nakon čega sledi nastavak odvikavanja.

Šta se dešava posle detoksa?

Iako izuzetno važna, detoksikacija organizma od droge i alkohola samo je jedna od procedura koje vode ka potpunom izlečenju. Kada se pacijentima očisti telo od toksina, prelazi se na sledeće terapije, kao što su farmakoterapija, psihoterapija i psihostabilizacija. Ovim pristupom, stvara se odbojnost prema supstanci, otkriva se i ubrzo otklanja uzrok problema i osobe osposobljavaju za život bez zavisnosti.

Koliko košta detoksikacija od droga?

Kada su u pitanju zavisnosti od droga skidanje obuhvata brojne procedure, a detoksikacija predstavlja samo jedan deo lečenja. Da biste saznali cene sveobuhvatnog programa odvikavanja na našoj klinici, pozovite nas na brojeve telefona sa kontakt stranice ili nam pošaljite poruku putem veb sajta ili aplikacija Viber i WhatsApp.

Klinika Dr Vorobjev – pravo mesto za početak vašeg oporavka

Ukoliko vas muči zavisnost od droga detoks program Beograd na klinici Dr Vorobjev je idealno mesto da započnete vaš put ka zdravom životu. Od trenutka dolaska pa do okončanja lečenja, celokupno osoblje klinike je na usluzi pacijentima i trudi se da njihov oporavak teče u najboljem mogućem redu.

Svesni smo da je odluka o započinjanju lečenja teška i da strah od nepoznatog često predstavlja najveću prepreku, ali iz svedočenja hiljada naših pacijenata možete zaključiti da je prekretnica kao što je detoksikacija organizma od droge neophodan korak ka konačnoj slobodi od narkotika.

FAQ

Da li je detoksikacija na klinici Vorobjev bezbolna?

Ultra-brza detoksikacija je potpuno bezbolna, a druge metode kao što su brza detoksikacija mogu dovesti do blage nelagode. Ipak, i tada uz brzu intervenciju našeg osoblja, pacijenti ubrzo dobijaju neophodne lekove koji im pomažu da se nose sa svim neželjenim simptomima, koji u prvim danima lečenja potpuno nestaju.

Čišćenje tela od toksina i tragova psihoaktivnih supstanci predstavlja prvi korak u otklanjanju zavisnosti. Sve dok se ove supstance nalaze u organizmu, normalno i neometano funkcionisanje neće biti moguće, a želja za uzimanjem novih doza će uvek postojati.

U zavisnosti od odabrane metode, detoksikacija od droge ili alkohola u našoj klinici može trajati između dva i pet dana. Nakon ove procedure, neophodno je nastaviti sa daljom terapijom kako bi se otklonila i podsvesna želja za vraćanjem lošim navikama i usadili mehanizmi odbrane od recidiva.

Naravno, radi se o dve potpune suprotnosti. Samostalno skidanje sa droge dovodi do bolova, grčeva, mentalnih poteškoća i potencijalnih zdravstvenih rizika, dok medicinski detoks uz kombinaciju lekova, nadzora i drugih terapija potpuno uklanja štetne materije iz tela, bez rizika od komplikacija koje bi se dogodile u suprotnom.