razmak dr vorobjev

Jedan od najtežih, ako ne i najteži, oblik zavisnosti predstavlja heroinska zavisnost, kada je sveobuhvatno lečenje neophodno, koje uključuje i procedure kao što je brza detoksikacija od heroina. Ova supstanca pripada grupi opijata, a derivat je morfina koji se dobija iz opijumskog maka. Kada je u čistom obliku, najčešće je prah bele boje, ali se na tržištu tako najređe nalazi. Zbog različitih dodataka (šećer u prahu, gips, praškasti deterdženti) zavisnici se susreću s heroinom koji varira od svetlosmeđe do crvenkastosmeđe boje. Kada govorimo o uzimanju heroina, iako je najpoznatiji intravenski, heroin se unosi u organizam i udisanjem, tj. pušenjem ili ušmrkavanjem.

Međutim, pored negativnih posledica po psihofizičko zdravlje, opasna karakteristika heroina je veoma brzo stvaranje zavisnosti. Kod nekih se već nakon jednog uzimanja stvori potreba i želja za narednim, a tako se otvara krug zavisnosti.

Detoksikacija od heroina i apstinencijalni sindrom heroina

Kada govorimo o lečenju zavisnosti od heroina, jedan od najefikasnijih načina je nesumnjivo brza detoksikacija od heroina. Neophodno je da se čitav proces detoksikacija od heroina odvija u strogo kontrolisanim bolničkim uslovima. To znači da će svi simptomi apstinencijalne krize biti ublaženi ili potpuno neutralisani, a samim tim se šanse za izlečenje povećavaju.

Šta je detoksikacija od heroina?

Heroin detox je procedura kojom se intenzivno bavi savremena narkologija. Kada se osoba odluči na lečenje zavisnosti, neretko će to prvo probati sama, kod kuće, u pitanju je tzv. skidanje sa heroina na suvo. Nepotrebno je govoriti o agoniji, kako fizičkoj, tako i psihičkoj, kroz koju u tim trenucima prolazi zavisnik. Sem toga, skidanje sa heroina na suvo se u većini slučajeva završava recidivom. Usled simptoma apstinencijalne krize zavisnici se u očaju okreću heroinu.

S druge strane, pravilno i bezbedno sprovedena detoksikacija od heroina ne mora predstavljati noćnu moru za zavisnika. U bolničkim uslovima i pod nadzorom lekara moguće je ovaj najintenzivniji period lečenja proći mirno i bezbolno. Heroin detox za cilj ima čišćenje organizma, pokretanje procesa regeneracije, upostavljanja optimalnih procesa u telu. Detoksikacija organizma od heroina može biti brza detoksikacija od heroina i ultabrza.

Šta je apstinencijalna kriza kod upotrebe heroina?

Da bismo govorili o detoksikaciji, neophodno je da spomenemo apstinencijalnu krizu. Kada nastupi zavisnost, a s heroinom i opijatima, to se događa jako brzo, usled prestanka uzimanja supstance sledi jaka kriza. Kako naglašavaju i sami zavisnici, u pitanju su veoma neprijatni, čak neizdrživi fizički i psihički simptomi:

  • Malaksalost
  • Bolovi, grčevi u mišićima
  • Dijarejat
  • Povraćanje
  • Groznica usled koje se ježi koža (,,cold turkey”)
  • Nesanica
  • Depresija

Procenjuje se da će 97% osoba u roku od dvadesetak dana uzimanja heroina razviti zavisnost od ove ozloglašene supstance. Zavisnost neretko prate gubitak apetita, vidno smanjena telesna težina, impotencija, ali i sterilitet. Svi ovi podaci idu u prilog hitnoj i neodložnoj detoksikaciji.

Protokol za detoksikaciju

Odvikavanje od heroina podrazumeva nekoliko faza lečenja, a to podrazumeva pravilnu i detaljnu dijagnostiku, detoksikaciju i kasnije ambulantno lečenje i podršku. Kada govorimo o protokolu za detoksikaciju, važan je proces dijagnostike. Njome se, s medicinske tačke gledišta, procenjuje intenzitet i dužina zavisnosti, kao i koliko je organizam opterećen i oštećen zloupotrebom opijata. Najčešće su najviše pogođeni organi za varenje, pluća, ali i jetra. U skladu s dobijenom opštom zdravstvenom slikom zavisnika, lekari određuju proceduru i tok lečenja koji će imati optimalan efekat na zdravlje pacijenta.

Indikacija za proceduru

Na medicinsko utvrđivanje procedure utiče nekoliko važnih faktora, a kada je u pitanju heroin detox, lekari će posebno uzeti u obzir sledeće naznake:

  • Vrsta supstance, u zavisnosti od vrste opijata, lekari će imati uvid u dužinu apstinencijalne krize (heroin 5-7 dana, metadon i substitol čak do 30 dana). Kombinacija više supstanci povećava trajanje simptoma apstinencijalne krize.
  • Doza, učestalost upotrebe u toku dana i dužina neprekinute upotrebe narkotika. Naravno da što duže i više koristi supstancu, da će skidanje s heroina biti duže i teže. Međutim, veći problem predstavlja dodatna oslabljenost organizma, pa je tako zavisnik koji veći vremenski period uzima veće doze heroina osoba veoma oslabljenog imuniteta i narušenih vitalnih funkcija.

Kontraindikacije

Iako je brza detoksikacija od heroina najbolji odgovor na pitanje kako se najbrže očistiti od heroina, za taj proces, međutim, postoje i kontraindikacije. Jedno od stanja kada lekari neće pristupiti brzoj detoksikaciji jeste trudnoća. Tada jednostavno lekari ne obavljaju ovu proceduru. Pored drugog stanja, lekari tokom dijagnostike utvrđuju kakvo je zdravstveno stanje pacijenta i, ukoliko postoji velika oštećenost vitalnih organa i funkcija, u skladu s medicinskim zaključkom neće doći do detoksikacije. Naravno, u pitanju su pojedini slučajevi i ne predstavljaju pravilo kada je u pitanju heroin detox.

Brze i ultra brze metode detoksikacije heroina

Brze i ultra brze metode detoksikacije heroina

Iako se neretko smatraju istim procedurama, i te kako je potrebno naglasiti razliku između ultra brze detoksikacije i brze detoksikacije od heroina (Ultra Rapid Opioid Detoxication i Rapid Opioid Detoxication). Cilj i UROD-a i ROD- a je isti – eliminacija psihoaktivnih supstanci iz organizma, ali je sam proces drugačiji.

Kada se pacijent podvrgne UROD-u, to podrazumeva sesije od 6-8 sati. Tokom tog perioda, ukoliko ne postoje kontaindikacije, pacijent se uvodi u anesteziju. Sve njegove vitalne funkcije se neprestano prate, a postepeno se, tokom delovanja anestezije, uvode antagonisti opijata – naltrekson ili nalokson. Njima se eliminišu opijati iz receptora, a obično je potrebno 2-3 sesije, mada je broj sesija uslovljen stanjem pacijenta. Sve vreme pacijenti su pod neprestanim nadzorom anesteziologa i lekara.

S druge strane, postoji i brza detoksikacija od heroina, a ona podrazumeva postepeno uvođenje supstitucije, odnosno zamena u vidu metadona ili subuteksa. Oni izazivaju daleko manji stepen zavisnosti, a i simptomi krize su daleko blaži u odnosu na heroinsku zavisnost.

Ukoliko poredimo ultra brzu detoksikaciju i brzu detoksikaciju od heroina, prednost je na strani UROD procedure. Naime, sem što je brža, UROD procedura ima veću efikasnost jer se daleko manji broj recidiva beleži baš kod ove procedure. Pored toga,važno je napomenuti i da su simptomi apstinencijalne krize neprimetni ili veoma blagi. Isto tako i lečenje psihičke zavisnosti pokazalo se uspešnije i lakše kada se zavisnici podvrgnu ultra brzoj detoksikaciji.

Međutim, proces detoksikacije, bilo da govorimo o UROD-u ili ROD-u, samo je jedan deo procesa lečenja. I nakon uspešne detoksikacije važno je slediti uputstva lekara, sarađivati s psihologom i pridržavati se farmakoterapije i redovnih kontrola.

Proces detoksikacije od heroina u klinici Dr Vorobjev

Klinika za lečenje zavisnosti dr Vorobjev stoji rame uz rame sa svetskim klinikama koje se uspešno bave lečenjem zavisnosti. S toga se i na ovoj klinici posvećeno pristupa vašem problemu. Kada govorimo o procesu detoksikacije, važno je naglasiti da je u pitanju samo jedan deo u programu lečenja, a prethodi mu dijagnostika. Na osnovu detaljne dijagnostike i dobijenih rezultata lekari će formirati sliku o opštem zdravstvenom stanju pacijenta. U zavisnosti od toga lekari će odrediti koja vrsta detoksikacije je najpogodnija za pacijenta. Odluku donose uzevši u obzir bezbednost pacijenta, a cilj su optimalni rezultati detoksikacije.

Priprema pacijenta za detoksikaciju

Može se reći da pripreme za detoksikaciju počinju od trenutka kada se zavisnik odluči na lečenje. Nakon toga sledi saradnja s lekarima, psihologom i psihijatrom, obavljaju se detaljne analize svih vitalnih organa i funkcija. Pacijent se polako i posvećeno upoznaje s programom lečenja i važno je da stekne uvid u svaki korak čitavog procesa. To će mu dati dodatnu motivaciju i sigurnost na putu izlečenja.

Da li je bezbedno vršiti detoksikaciju kod kuće?

Prethodno smo naveli da zavisnost od heroina predstavlja jedan od najtežih oblika zavisnosti. Nije retkost da se zavisnici prvo odluče na odvikavanje u kućnim uslovima, ali se to u većini slučajeva pokazalo neefikasnim. Razlog su veoma jaki i mučni koji prate period odvikavanja organizma od heroina. Osoba se suočava s teškim psihofizičkim simptomima i upravo to predstavlja glavni okidač da posegne za supstancom. Sem toga, većina zavisnika koja je pokušavala detoksikaciju kod kuće navodi užasne bolove, povraćanje, groznicu, ali i mučna psihička stanja poput depresije kao prepreku koju je teško samostalno prevazići. Nedostatak znanja o lekovima i postupcima koji ublažavaju simptome krize mogu zavisnika dovesti u stanje opasno po zdravlje. Naročito jer se javlja visok krvni pritisak, zatim dehidratacija, kao i visoka telesna temperatura koji ugrožavaju inače narušeno zdravlje zavisnika.

Proces detoksikacije od heroina u klinici Dr Vorobjev

Simptomi detoksikacije od heroina

Simptomi zahvataju i telo i psihu zavisnika, a neki od najčešćih su:

  • Bolovi u stomaku
  • Grčevi u mišićima i bolovi u kostima
  • Znojenje i groznica
  • Nervoza
  • Depresija
  • Halucinacije

Prednosti brze detoksikacije od heroina

Brza detoksikacija od heroina u odnosu na samostalnu ima nebrojeno mnogo prednosti, a najvažnije je:

  • Stalan lekarski nadzor
  • Ne postoji mogućnost pristupa heroinu
  • Dostupnost svih potrebnih lekova i procedura
  • Neprestano praćenje vitalnih funkcija
  • Nema simptoma apstinencijalne krize
  • Neuporedivo veći procenat efikasnosti u odnosu na samostalnu detoksikaciju

Lečenje zavisnosti nakon procesa detoksikacije

Iako je ovo najintezivnija faza u lečenju zavisnosti od heroina, ne označava kraj lečenja. Nakon uspešne detoksikacije pacijenti prelaze na ambulantno lečenje. U pitanju je pažljivo osmišljen sistem podrške kroz rad sa psihijatrom i psihoterapeutom. Cilj je da se usvoje nove, konstruktivne životne vrednosti, pozitivni obrasci ponašanja, a to je najbolji način da ne dođe do recidiva. Isto tako, prilikom svakog izazova ili problema, dostupna je pomoć psihoterapeuta koji pruža podršku i motiviše pacijente da ne odustanu na putu k izlečenju.

Veoma je važno i naglasiti da, nakon detoksikacije, pacijentima biva ugrađen implant koji je antagonist opijatima. Efekat koji ima na telo je veoma važan jer blokira opijatske receptore, pa tako, ukoliko dođe do recidiva, nema osećaja euforije, uživanja. Antagonist opijatima je veoma važan kada govorimo o psihičkom aspektu zavisnosti, čak i kada je telo očišćeno, nekada se pacijenti i dalje bore sa žudnjom. Zahvaljujući implantu, ovaj osećaj želje za supstancom je i te kako smanjen, pa nema opasnosti za recidiv.

Troškovi detoksikacije

Troškovi detoksikacije ulaze u cenu celokupnog programa lečenja, a ukoliko ste zainteresovani za detalje u vezi s lečenjem, kao i troškovima, kontaktirajte naše medicinske konsultante. Kroz razgovor s njima upoznaćete uslove boravka na Klinici dr Vorobjev, kao i troškove lečenja celokupnog programa odvikavanja od heroina.

Doktori

Iza svakog izlečenog pacijenta stoji čvrsta volja, podrška, ali i stručnost lekara. Važno je da znate da Vi ili Vama bliska osoba u trenucima krize ili kolebanja ima svu moguću pomoć lekara. Od doktora opšte prakse do psihijatra, anesteziologa i psihoterapeuta, svi su posvećeni istom cilju. S toga se stalno usavršavaju, stiču nova znanja i njihov rad predstavlja standard kada je u pitanju lečenje svih oblika zavisnosti.

Patenti i sertifikati

Neka od naših dostignuća predstavljaju zlatni standard kada je u pitanju lečenje bolesti zavisnosti. Kada govorimo o lečenju zavisnosti od heroina, naročito smo ponosni na program ultra brze detoksikacije, kao i implanta koji blokira receptore za opijate. Nagrade, priznanja, ali i pozitivna iskustva izlečenih pacijenata su naša motivacija da predano radimo svoj posao.

Recenzije

„Ko nije iskusio odvikavanje od heroina, nije bio u paklu. A ja jesam, i to dvaput. Kao i s većinom, počelo je od džointa, tu je i spid, a heroin je došao na kraju, školski primer. Osećaj jeste bio neuporediv s bilo čim do tada, ali posle dve godine uzimanja i davanja svega na još jednu dozu, naišla je prva kriza i skidanje u kućnim uslovima. Čak i ne želim da pričam o tome i da se prisećam agonije kroz koju moraš da prođeš. Jednom, dvaput, ali uvek sam se vratila na staro. Zahvaljujući bratu i sadašnjem suprugu, otišla sam na lečenje u Kliniku dr Vorobjev, nisam verovala da to tako može, ali nisam imala šta da izgubim više. Čak mi je i danas nestvarno da nije bilo one strašne krize, bez bolova, a o podršci i brizi svih zaposlenih ne mogu da kažem dovoljno. Oni su me vratili životu, sada imam porodicu, posao, sada mogu da kažem da zaista živim.“

Gorana K.

„Nije mi opravdanje, ali me je teška životna situacija dovela do heroinske zavisnosti, jednostavno sam tu video jedini izlaz i, koliko god glupo zvučalo, nešto lepo u životu. Sve koji su mi ukazivali na problem sam smatrao neprijateljima, a ja sam sve više tonuo. Smrt majke i jako teško finansijsko stanje su me trgnuli, morao sam da potražim pomoć. I danas sam zahvalan jer nisam, poput drugih ljudi, iskusio ,,skidanje na suvo”, mislim da to ne bih izdržao. Pomoć koju sam dobio je neprocenjiva, svi su mi dali vetar u leđa i na svakom koraku podsećali zašto ne smem da odustanem. Nisam odustao, a danas sam zadovoljan svojim životom. Popravio sam odnose s porodicom, stekao nove prijatelje i našao posao. Ima problema, ali, i pored toga, život je lep.“

Ivan M.